Annica Granberg från ByggDialog Dalarna, Johan Apel från Dalarnas Försäkringsbolag och Jonn Are Myhren från Högskolan Dalarna tog idag det första spadtaget för Dalarnas Villa. Ett spännande och viktigt projekt som inte bara kommer att väcka intresse lokalt i Dalarna utan även vara högintressant på nationell nivå.
Även om det idag finns tydliga regler kring vattenskadesäkerheten så finns det tyvärr få nybyggda hus utan avvikelser från bygg och branschregler. Med det som utgångspunkt har Dalarnas Försäkringsbolag initierat detta högintressanta projekt för att hjälpa till att få bukt med de stora vattenskadeproblem som finns idag. Villan ska byggas både miljöanpassad och fuktsäkrad men det kommer också att läggas stor vikt vid säkerhet gällande brand och inbrott. Villan kommer dessutom att Svanenmärkas och byggas med hållbara och smarta lösningar där bland annat ventilationen kommer att vara behovsstyrd.
Under tiden som projektet pågår kommer bygget att stoppas för att på plats visa byggbranschen, myndigheter och pressen praktiska lösningar, produkter och system med fokus på energihushållning, säkerhet och trygghet gällande brand, inbrott och framförallt vatten. Det kommer även att knytas en doktorand till projektet som forskar och följer arbetet under såväl som efter slutförandet.
Huset har projekterats av studenter vid Högskolan Dalarnas byggingenjörsprogram med modifieringar och anpassningar utförda av Fiskarhedenvillan. Det kommer främst att byggas av elever vid de gymnasiala byggutbildningarna under ledning av de entreprenörer som anlitas.
Vi inom ByggDialog Dalarna är glada över att få vara en del av projektet och vi ser med spänning fram emot de tillfällen då vi pedagogiskt och informativt ska hjälpa branschen till ett ännu bättre byggande.