Hoppa till innehåll
Personer som minglar

Inspiration, varma avsked och nya styrelsekrafter – vilken dag vi hade!

Gårdagens stämmodag bjöd på både förändring och framtidstro.
Vi gav avgående styrelseledamöter och ordförande vårt varmaste tack för deras viktiga insatser – och välkomnade med glädje nya krafter in i styrelsen. Under eftermiddagen inspirerades vi av flera starka och kloka föreläsningar som väckte tankar och bjöd på känslan av gemenskap i att möta branschens utmaningar tillsammans.

Ny styrelse vald
Under årsstämman lades 2024 till handlingarna och vi lyfte viktiga insatser för kommande verksamhetsår. Ett särskilt varmt tack riktade vi till Jan Hedberg, vår avgående ordförande och de ledamöter som nu lämnar sina uppdrag, Martin Ullgren, Tony Svensson, Jenny Norén och Anna Bength – flera har varit med oss länge och deras engagemang har gjort stor skillnad. Samtidigt hälsar vi nya ledamöter och ny ordförande, Gabriella Hagman, varmt välkomna in i arbetet med fortsatt fokus på samverkan, utveckling och hållbarhet i sektorn.


Se aktuell styrelse i sin helhet här: https://byggdialogdalarna.se/om-oss/styrelse/

En eftermiddag fylld av inspiration
Efter stämman anslöt fler nyfikna deltagare och vi fick ta del av flera meningsfulla och aktuella inspirationspass ledda av Anna-Lena Gull, John Are Myhren, Liza Sällström Eriksson, Tony Svensson och Martina Eriksson. Föreläsningarna lyfte bland annat tre exempel på industrinära forskning, att energieffektivt byggande kräver mer än smart teknik och hur vi kan skapa hållbara städer och samhällen – allt med syftet att ge nya perspektiv och bidra till framtidstro.

Tack till alla som deltog
Ett stort tack till alla er som var med – föreläsare, åhörare och medskapare. Tillsammans skapade vi en dag som inte bara blickade bakåt, utan framförallt framåt! Vi ser fram emot kommande verksamhetsår med fortsatt nyfikenhet, samverkan och driv.